کنجکاو

طراحی موتور خودروی تمام برقی

پژوهشگران پارک فناوری دانشگاه تهران موفق به طراحی مدل جدیدی از موتورهای خودرو شدند که قادر است تنها با استفاده از نیروی برق کار کند در حال حاضر این طرح در فاز آزمایشگاهی قرار دارد.


مهندس سید علی جعفری، مدیر این پروژه در گفتگو با خبرنگار مهر، نام این موتور را HYDROLIC CONNECTING ROD اعلام کرد و افزود: به عبارت دیگر این موتور دارای شاتون هیدرولیکی است شاتون قطعه ای است که در موتور خودروها پیستون را به میل لنگ متصل می کند.

وی به پروژه تحقیقاتی این واحد پژوهشی پارک فناوری دانشگاه تهران اشاره کرد و اظهار داشت: در این پژوهش پس از ماهها تحقیق و بررسی موفق به طراحی و تولید نمونه جدیدی از موتور شدیم که بدون دریافت هیچگونه سوخت فسیلی و تنها با نیروی برق کار می کند.

جعفری با تاکید بر اینکه این موتور تا حدودی مشابه موتورهای رایج امروزی است، خاطر نشان کرد: تنها تفاوت عمده آن در نحوه انتقال نیروی HCR موتور حاصل از احتراق در سیلندر به میل لنگ است.

مدیر این پروژه به بیان جزئیات موتور طراحی شده پرداخت و یاداور شد: این موتور دارای سیلندر هیدرولیکی است به این ترتیب که ارتباط مستقیم شاتون به میل لنگ قطع شده و شاتون به 2 قسمت فوقانی و تحتانی تقسیم می شود که این دو قسمت نیز به نوبه خود به سطوح دارای اختلاف سطح یک استوانه هیدرولیکی متصل می شوند.

وی ادامه داد: قسمت فوقانی به سطح بزرگتر و قسمت تحتانی به سطح کوچکتر از استوانه هیدرولیکی و بخش پایینی این قسمت با افزودن یک لینک مجزا به میل لنگ متصل خواهد شد. به این ترتیب انرژی که در این موتور تولید می شود به چند برابر افزایش می یابد.

جعفری به مزایای این موتور اشاره و اضافه کرد: افزایش بازده مکانیکی سیستم موتور، کاهش کورس پیستون، کاهش هزینه  ساخت به دلیل استفاده از میل لنگ های موجود، کاهش آلودگی هوا و صرفه جویی در مصرف سوخت از جمله مزایای این موتور است.

وی با تاکید بر اینکه نیروی این موتور از موتور الکتریکی که در این خودرو طراحی شده است، تامین می شود خاطر نشان کرد: تیم پژوهشی این واحد فناور امیدوارند که با کمک های صنایع خودروسازی کشور این طرح از فاز تحقیقاتی وارد فاز عملیاتی شود.

نظر خود را اضافه کنید.

0
  • هیچ نظری یافت نشد

حشره کش برقی

 

سفارش آگهی
گیره کوچک کننده بینی
کارت شارژ

عضویت خبرنامه

آخرین نظرات

مدیر - یک نظز اضافه کرد در مواد غذايي مفيد براي تقويت و ر... در مطالب سایت
واقعا عالی بود ممنون
مدیر - یک نظز اضافه کرد در ارایه لیست کامل وام‌های دانشجو... در مطالب سایت
با سلام خواستم بدونم چرا دانشگاه ما طبق بخشنامه وزرات علوم عمل نمیکنه ُمبلغ وام اعلام شده 375000 تو...
مدیر - یک نظز اضافه کرد در بوي بد دهان به كمك بيماران كبد... در مطالب سایت
سلام لطفا درباره ی کمک بوی دهان به بیماران کلیوی بیشتر توضیح بدهیدآیا از نظر علمی صحت دارد؟لطفا جواب...