کنجکاو

میخچه و درمان آن

البته درست است که میخچه برای سلامتی انسان خطری ندارد، ولی به مرور زمان می ‌تواند دردناک شده و باعث ناراحتی فرد شود.

پوست یکی از حساس ‌ترین مناطق بدن به شمار می‌ رود و با کوچک‌ ترین فشاری،عکس‌العمل نشان می ‌دهد و این واکنش‌ها به صورت ‌های مختلفی همچون تورم،قرمزی، تاول و ... بروز می کنند.


میخچه هم به عنوان یک ضایعه پوستی، نوعی واکنش طبیعی بدن برای حفاظت از خود است.
گاهی توجه نکردن به پوشش و حفظ بهداشت پاها که قلب دوم ما هستند، می‌تواند باعث ایجاد ناراحتی و درد در آن ناحیه شود.

 

بنابراین اگر شما هم ازآن دسته آدم‌هایی هستید که به دنبال کفش‌های تنگ و نوک ‌باریک هستید، حتمابا واژه میخچه آشنایی دیرینه‌ ای دارید.


میخچه ضایعه‌ ای پینه ‌‌ای ‌شکل از پوست مرده است که معمولا در سطوح نازکو بدون موی پوست به خصوص در قسمت پشتی پنجه پا یا انگشتان یا در قسمتضخیم‌ تر پوست کف دست و پا ایجاد می ‌شود. میخچه زمانی به وجود می ‌آید کهفشار وارده بر پوست حالتی بیضوی یا شبیه بیضی در پوست ایجاد کند که مرکزآن کانون فشار است و به مرور زمان گسترده می ‌شود.

 

 اگر تحریک به طور مستمرروی بافت ‌های تولید کننده میخچه ادامه یابد، حتی پس از حذف آن، پوستمجددا تولید میخچه می ‌کند. مکانی که میخچه ایجاد می ‌شود، باعث ایجادمیخچه های نرم و سخت می‌ شود. انواع سخت معمولا در سطوح خشک و مسطح پوست وانواع نرم آن بین انگشت‌ های نزدیک ایجاد می ‌شوند.


آیا میخچه همان پینه است؟


خیر. میخچه و پینه دو ضایعه پوستی مشابه هستند، ولی تفاوت‌هایی میان آن هاوجود دارد. پینه زمانی ایجاد می‌ شود که لایه‌ های پوست به دلیل فشارها وسایش ‌های پی ‌در پی ضخیم و سخت می‌ شود. این حالت بیشتر در زیر مفاصلانگشتان پا یا در پاشنه پا و دست‌ها و هر نقطه‌ ای از بدن که تحت فشارباشد ظاهر می ‌شود.

 

 پینه ‌ها در واقع راه طبیعی بدن برای محافظت از خودبوده و معمولا دردناک نیستند. زمانی که پینه گسترده شده و در مرکز آنسلول‌ های مرده پوست تجمع می ‌کنند، تبدیل به میخچه می ‌شود.

 

 بهترین مثالیکه برای پینه می ‌توان زد در انگشت دانش‌آموزان است که به مدت طولانی مدادرا در دست می‌ گیرند یا افرادی که کارهای دستی خشن را زیاد انجام می‌دهند. پینه در این گونه افراد بسیار شایع است.


اما میخچه معمولا در قسمت بالایی انگشتان پا و یا در کناره و جاهای برجستهپاها ایجاد می ‌شود و عموما به دلیل این که اعصاب پوست را درگیر می ‌کنددردناک می‌ شود. به علاوه میخچه کوچک تر از پینه است.


به طور کلی میخچه و پینه، راه‌های طبیعی هستند که بدن برای حفاظت از خود استفاده می‌ کند.


چه افرادی بیشتر به میخچه مبتلا می‌ شوند؟


میخچه در میان زنان شایع ‌تر از مردان است. زن ‌ها به دلیل پوشیدن کفش‌های نوک ‌تیز و پاشنه‌ بلند و تحت فشار قرار گرفتن پاها و انگشتان بیشتربه این ضایعه مبتلا می ‌شوند. این ضایعه معمولا با درد و تورم همراه است. پوشیدن کفش‌ های تنگ یا شل هم به دلیل سایش پا با کفش ممکن است باعث بروزمیخچه شود.


افرادی که دچار ناهنجاری‌ های استخوانی هستند هم در معرض خطر ابتلا به میخچه قرار دارند.


افراد دیابتی در مقابل مشکلات پوستی بسیار آسیب ‌پذیرند و به سرعت از اینناحیه دچار دردسر می‌ شوند. پس توصیه می ‌شود این بیماران از کفش‌ هایمناسب و اندازه پای خود استفاده کنند و همیشه مراقب بهداشت پای خود باشند.


علاوه بر این، ورزشکاران از جمله فوتبالیست‌ها، کوهنوردان و نیز کسانی کهدچار انحراف کف پا هستند، استعداد بیشتری برای ابتلا به میخچه دارند.


چه کنیم تا به میخچه مبتلا نشویم؟


همیشه می ‌گویند علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد، اما کو گوش شنوا؟! همهما آنقدر دست روی دست می ‌گذاریم و آن قدر سهل ‌انگاری می ‌کنیم تا بیماریبه سراغ مان می ‌آید و آن وقت به دنبال راه چاره می ‌گردیم. بیایید یک بارهم شده، قبل از درمان، پیشگیری کنیم.


میخچه از آن دست بیماری ‌هایی است که اگر مراقب باشید هیچ وقت به سراغ تان نمی‌ آید.
میخچه در اثر قرار گرفتن در معرض فشار و سایش ایجاد می ‌شود پس در اولینقدم سعی کنید از پوشیدن کفش‌ های تنگ و نوک تیز و پاشنه بلند خودداری کنید.


همیشه جوراب مناسب به پا کنید و پاهای خود را با نرم‌ کننده‌ها و مرطوب‌کننده‌ها نرم نگه دارید. شستن مرتب پاها و خشک کردن آن ها را فراموشنکنید. این راهکارها شاید در ظاهر بسیار ساده و پیش پا افتاده به نظربرسند، ولی نقش بسیار موثری هم در پیشگیری و هم در درمان میخچه دارد. مطمئن باشید به امتحانش می‌ ارزد.


بریدن میخچه با چاقو، ناخن‌ گیر یا سوزاندن آن می‌ تواند موثر باشد؟


گهگاه شاهد آن هستیم که افراد با وسایل ذکر شده به جان میخچه پای خود می‌افتند و به تصور خود می‌ خواهند از شر آن خلاص شوند. غافل از این که بااین کار نه تنها از این بیماری رها نمی ‌شوند، بلکه ممکن است خطر ابتلا بهعفونت را در خود افزایش دهند.

بریدن میخچه، کاری حرفه ‌ای است که فقط توسطپزشک و در مطب می‌ تواند صورت گیرد و درنتیجه اقدام خودسرانه نه‌ تنهاسودی نخواهد داشت، بلکه مطمئنا برای بیمار مضر هم خواهد بود.


آیا استفاده از سنگ ‌پا می‌ تواند در رفع قسمت ‌های خشن میخچه موثر باشد؟کشیدن سنگ‌ پا یا کیسه حمام در حالی که پوست با آب نرم شده، اگرچه می‌تواند باعث برداشته شدن پوست ضخیم ناحیه میخچه شود، ولی می ‌تواند خطرعفونت را بالا ببرد، مخصوصا در افراد مبتلا به دیابت این کار بسیار خطرناکاست. به همین دلیل پزشکان هرگز چنین کاری را توصیه نمی‌ کنند.


چسب ‌های میخچه چقدر در درمان آن موثرند؟


یکی از روش‌های درمانی که امروزه بسیار رایج شده، استفاده از چسب ‌هایمیخچه است که می ‌توان آن ها را از داروخانه تهیه کرد. این روش درمانی، بهظاهر ساده بوده و چون چسب‌ها حاوی اسید سالیسیلیک است ممکن است پوست راتحریک کرده و باعث ایجاد عفونت شود، به خصوص در افرادی که جریان خون ضعیفیدارند.

 

 از سویی، این چسب‌ها تنها در مواردی که میخچه بسیار خفیف و سطحیباشد موثر است. بنابراین پزشکان استفاده از چسب‌ های میخچه را خیلی توصیهنمی‌ کنند، مگر در موارد سطحی.


درمان‌ های مناسب میخچه کدام است؟


در صورت باقی ماندن میخچه و دردناک شدن آن، باید به پزشک مراجعه کنید تااز خطر عفونت آن جلوگیری کنید. پزشک در مطب، میخچه را با یک چاقوی جراحیبرمی ‌دارد. این کار باید توسط افراد متخصص انجام شود، چون انجام آن توسطافراد ناوارد، باعث عفونت و عود مجدد میخچه می ‌شود.


به عنوان یکی از درمان‌های موثر میخچه به فریز کردن می ‌توان اشاره کرد کهدر این روش پزشک میخچه را با نیتروژن مایع فریز می ‌کند که ممکن است بهخاطر انجماد پا، کمی دردناک باشد.


یکی دیگر از درمان‌ هایی که موثر بودن آن به اثبات رسیده است، استفاده ازدرمان سنتی سیر است. در این روش توصیه می ‌شود یک حبه سیر را له کرده و بهصورت مرهم روی ضایعه میخچه قرار دهید و این کار را چندین بار انجام دهید. در صورت تداوم این عمل، میخچه به کلی از بین می ‌رود.


البته در کنار همه این درمان ‌ها، اصلاح راه رفتن، استفاده از کفش مناسب و رعایت بهداشت پاها هم به درمان میخچه کمک می ‌کند.
با تمام این حرف‌ ها، گاهی برخی از افراد ترجیح می ‌دهند با این ضایعهکنار بیایند. البته درست است که میخچه برای سلامتی انسان خطری ندارد، ولیبه مرور زمان می ‌تواند دردناک شده و باعث ناراحتی فرد شود.


علاوه بر این، در صورتی که پس از مدتی، درمان صورت نگیرد، با ضخیم شدنپوست، به تدریج بدن، محل میخچه را بیگانه تلقی می‌ کند و باعث ایجاد زخم‌هایی در آن ناحیه می‌ شود و در نهایت منجر به عفونت آن می ‌گردد. پس بهتراست تا کار به جاهای وخیم ‌تر نرسیده است، دست به کار شوید.

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
  • هیچ نظری یافت نشد

سفید کننده دندان

 

سفارش آگهی
گیره کوچک کننده بینی
کارت شارژ

عضویت خبرنامه

آخرین نظرات

مدیر - یک نظز اضافه کرد در رابطه مستقيم اراده با ميزان مص... در مطالب سایت
چرت نگو
مدیر - یک نظز اضافه کرد در عواقب مصرف بی رویه آنتی بیوتیک... در مطالب سایت
من که این چیزا رو کیلویی می خورم
مدیر - یک نظز اضافه کرد در تفاوت ویروس با باکتری چیست؟ در مطالب سایت
عالی بود
مدیر - یک نظز اضافه کرد در ساخت ایمیل یاهو با شماره موبای... در مطالب سایت
خوب بود مرسی