کنجکاو

درمان پوکی استخوان با ورزش

پوکی استخوان یکی از دلایل اصلی ناتوانی در زنان مسن است؛ ناتوانی و حتی گاهی ترس از حرکت و فعالیت. اگر شما نیز به این مشکل دچار شده‌اید، شاید بخواهید بدانید چگونه می‌توان خطر ابتلا به مشکلات ستون فقرات و شکستگی استخوان‌ها را کاهش داد؟ جواب مشخص است: ورزش.

 

اگر شما همیشه فعال بوده‌ و فعالیت بدنی داشته‌اید که خوش به حالتان! اما پس از یائسگی نیز برای شروع ورزش خیلی دیر نیست.

با شروع یک برنامه ورزشی مناسب، قدرت عضلانی شما افزایش یافته و تعادل بدن‌تان بهبود می‌یابد. اینها به جلوگیری از سقوط شما کمک و همچنین استخوان‌های شما را از ضعیف‌تر شدن محافظت می‌کند.

 

دیگر فواید ورزش

 

- افزایش توانایی برای انجام وظایف و فعالیت‌های روزانه

 

- حفظ و بهبود وضعیت بدن

 

- تسکین یا کاهش درد

 

- افزایش حس تندرستی

 

نکته مهم در ورزش مناسب این است که بی‌خطرترین و لذت‌بخش‌ترین فعالیت را با توجه به سلامت کلی و میزان پوکی استخوان خود انتخاب کنید. الگویی واحد برای همه افراد در این زمینه وجود ندارد.

 

قبل از ورزش

دقت کنید که حتما قبل از شروع هرگونه برنامه ورزشی با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است شما ابتدا به یک آزمایش تراکم استخوان نیز احتیاج داشته باشید. در ضمن فکر کنید که از چه فعالیت‌هایی بیشتر لذت می‌برید. اگر فعالیتی دلخواه را انتخاب کنید، بیشتر به آن پایبند خواهید بود.

 

تمرینات قدرتی

تمرینات قدرتی شامل استفاده از وزنه، طناب مقاومتی یا تمرین‌های آبی برای تقویت عضلات و استخوان‌ها در بازوها و قسمت بالایی ستون فقرات است.تمرینات قدرتی می‌تواند به طور مستقیم روی استخوان‌ها کار کند تا سرعت از دست دادن مواد معدنی کمتر شود.

 

ورزش‌های هوازی با تحمل وزن

این ورزش‌ها شامل فعالیت‌های هوازی روی پاها، با حمایت استخوان‌ها از وزن بدن است. به عنوان نمونه‌هایی از این ورزش‌ها می‌توان از پیاده‌روی، ایروبیک کم‌فشار و بالا رفتن از پله‌ها نام برد.این ورزش‌ها به طور مستقیم روی استخوان‌های پا، لگن و قسمت پایینی ستون فقرات اثر می‌کند تا از دست دادن مواد معدنی را آهسته سازد.

 

تمرینات انعطاف‌پذیری

توانایی حرکت مفاصل در دامنه حرکتی خود به شما کمک می‌کند تا تعادل خوبی داشته باشید و از آسیب‌های عضلانی جلوگیری کنید. افزایش انعطاف‌پذیری نیز می‌تواند به بهبود وضعیت بدن کمک کند. توجه داشته باشید که این تمرینات باید به آرامی و بدون فشار انجام شوند.

 

حرکاتی که نباید انجام شوند

اگر پوکی استخوان دارید تمرینات و ورزش‌های شدید مانند پریدن را انجام ندهید. در کل از حرکات سریع و ناگهانی اجتناب کنید و ورزش‌هایی با حرکات آهسته و کنترل شده را انتخاب کنید.تمریناتی که در آن به جلو خم می‌شوید، همراه با چرخش کمر مانند لمس انگشتان پا نیز به ستون فقرات شما فشار وارد می‌کند.

 

به هر حال در هر سنی، اگر از سلامت استخوان‌های خود مطمئن نیستید با پزشک مشورت کنید، ولی اجازه ندهید که ترس از شکستگی شما را از فعالیت و لذت بردن باز دارد.

نظر خود را اضافه کنید.

0
  • هیچ نظری یافت نشد

سفید کننده دندان

 

عضویت خبرنامه

آخرین نظرات

مدیر - یک نظز اضافه کرد در ترمیم دائمی پارگی مینیسک مفصل ... در مطالب سایت
سلام ممنون بابت مطلب مفیدتون مادر من طبق آزمایشات و عکس های MRI بنا به تشخیص پزشک معالجشان دچار پارگ...
مدیر - یک نظز اضافه کرد در تست روانشناسی :شخصيت شناسي با ... در مطالب سایت
جالب بود
مدیر - یک نظز اضافه کرد در رابطه مستقيم اراده با ميزان مص... در مطالب سایت
چرت نگو
مدیر - یک نظز اضافه کرد در عواقب مصرف بی رویه آنتی بیوتیک... در مطالب سایت
من که این چیزا رو کیلویی می خورم
مدیر - یک نظز اضافه کرد در تفاوت ویروس با باکتری چیست؟ در مطالب سایت
عالی بود