کنجکاو

درمان پوکی استخوان با ورزش

پوکیاستخوان یکی از دلایل اصلی ناتوانی در زنان مسن است؛ ناتوانی و حتی گاهیترس از حرکت و فعالیت. اگر شما نیز به این مشکل دچار شده‌اید، شایدبخواهید بدانید چگونه می‌توان خطر ابتلا به مشکلات ستون فقرات و شکستگیاستخوان‌ها را کاهش داد؟ جواب مشخص است: ورزش.

 

اگر شما همیشه فعال بوده‌ و فعالیت بدنی داشته‌اید که خوش به حالتان! اما پس از یائسگی نیز برای شروع ورزش خیلی دیر نیست.

با شروع یک برنامه ورزشی مناسب،قدرت عضلانی شما افزایش یافته و تعادل بدن‌تان بهبود می‌یابد. اینها بهجلوگیری از سقوط شما کمک و همچنین استخوان‌های شما را از ضعیف‌تر شدنمحافظت می‌کند.

 

دیگر فواید ورزش

 

- افزایش توانایی برای انجام وظایف و فعالیت‌های روزانه

 

- حفظ و بهبود وضعیت بدن

 

- تسکین یا کاهش درد

 

- افزایش حس تندرستی

 

نکته مهم در ورزش مناسب این استکه بی‌خطرترین و لذت‌بخش‌ترین فعالیت را با توجه به سلامت کلی و میزانپوکی استخوان خود انتخاب کنید. الگویی واحد برای همه افراد در این زمینهوجود ندارد.

 

قبل از ورزش

دقت کنید که حتما قبل از شروع هرگونه برنامه ورزشی باپزشک خود مشورت کنید. ممکن است شما ابتدا به یک آزمایش تراکم استخوان نیزاحتیاج داشته باشید. در ضمن فکر کنید که از چه فعالیت‌هایی بیشتر لذتمی‌برید. اگر فعالیتی دلخواه را انتخاب کنید، بیشتر به آن پایبند خواهیدبود.

 

تمرینات قدرتی

تمرینات قدرتی شامل استفاده از وزنه، طناب مقاومتی یاتمرین‌های آبی برای تقویت عضلات و استخوان‌ها در بازوها و قسمت بالاییستون فقرات است.تمرینات قدرتی می‌تواند به طور مستقیم روی استخوان‌ها کارکند تا سرعت از دست دادن مواد معدنی کمتر شود.

 

ورزش‌های هوازی با تحمل وزن

این ورزش‌ها شامل فعالیت‌های هوازی روی پاها، با حمایتاستخوان‌ها از وزن بدن است. به عنوان نمونه‌هایی از این ورزش‌ها می‌تواناز پیاده‌روی، ایروبیک کم‌فشار و بالا رفتن از پله‌ها نام برد.این ورزش‌هابه طور مستقیم روی استخوان‌های پا، لگن و قسمت پایینی ستون فقرات اثرمی‌کند تا از دست دادن مواد معدنی را آهسته سازد.

 

تمرینات انعطاف‌پذیری

توانایی حرکت مفاصل در دامنه حرکتی خود به شما کمکمی‌کند تا تعادل خوبی داشته باشید و از آسیب‌های عضلانی جلوگیری کنید. افزایش انعطاف‌پذیری نیز می‌تواند به بهبود وضعیت بدن کمک کند. توجه داشتهباشید که این تمرینات باید به آرامی و بدون فشار انجام شوند.

 

حرکاتی که نباید انجام شوند

اگر پوکی استخوان دارید تمرینات و ورزش‌های شدیدمانند پریدن را انجام ندهید. در کل از حرکات سریع و ناگهانی اجتناب کنید وورزش‌هایی با حرکات آهسته و کنترل شده را انتخاب کنید.تمریناتی که در آنبه جلو خم می‌شوید، همراه با چرخش کمر مانند لمس انگشتان پا نیز به ستونفقرات شما فشار وارد می‌کند.

 

به هر حال در هر سنی، اگر از سلامت استخوان‌هایخود مطمئن نیستید با پزشک مشورت کنید، ولی اجازه ندهید که ترس از شکستگیشما را از فعالیت و لذت بردن باز دارد.

نظر خود را اضافه کنید.

0
  • هیچ نظری یافت نشد

حشره کش برقی

 

سفارش آگهی
گیره کوچک کننده بینی
کارت شارژ

عضویت خبرنامه

آخرین نظرات

مدیر - یک نظز اضافه کرد در ارایه لیست کامل وام‌های دانشجو... در مطالب سایت
با سلام خواستم بدونم چرا دانشگاه ما طبق بخشنامه وزرات علوم عمل نمیکنه ُمبلغ وام اعلام شده 375000 تو...
مدیر - یک نظز اضافه کرد در بوي بد دهان به كمك بيماران كبد... در مطالب سایت
سلام لطفا درباره ی کمک بوی دهان به بیماران کلیوی بیشتر توضیح بدهیدآیا از نظر علمی صحت دارد؟لطفا جواب...
مدیر - یک نظز اضافه کرد در با نقش ويتامين ها در بدن آشنا ... در مطالب سایت
دستِ گلتون درد نکنه منو از گرفتن یک منفی از معلم علوممون معاف کردید