کنجکاو

کاغذ چگونه فراهم می‌شود؟

تکه‌ای کاغذ بردارید، آن را از گوشه‌ای پاره کنید و با دقت به لبه‌ی پارگینگاه کنید. رشته‌های نازک و مومانندی را می‌بینید که همانند رشته‌های پشمینمد، در هم تنیده‌اند، این رشته‌‌ها از ملکولی به نام سِلولٌز ساختهشده‌اند.

 

 سلولز ملکولی نخ‌مانند و دراز است که پیکر گیاهان را می‌سازد. هریک از رشته‌هایی را که در لبه‌ی پارگی کاغذ می‌بینید، از هزاران ملکولسلولز ساخته شده که مانند رشته‌های طناب به دور هم پیچیده‌اند.


چوب درختان مقدار فراوان سلولز دارد. به این دلیل، کاغذ را از آنمی‌سازند، برای این کار، درختان را می‌برند و به کمک ماشین ویژه‌ای، تنه‌یآن‌ها را ریز ریز می‌کنند.

 

سپس، این تکه‌های کوچک چوب را با مواد شیمیاییو مقدار فراوان آب داغ، مخلوط می‌کنند تا خمیری از رشته‌های سلولزی به دستمی‌آید. در گام دیگر، خمیر را روی یک توری فلزی می‌ریزند تا آب خود را ازدست بدهد. سپس خمیر از لابه‌لای چند غلطک می‌گذرد و آب خود را بیش‌تر ازدست می‌دهد.

 

پمپ‌های مکنده‌ی آب، به این آب‌گیری کمک می‌کنند. سرانجام،خمیری که به صورت ورقه‌ی درازی درآمده است، با گذشتن از لابه‌لای غلطک‌هایداغ، خشک می‌شود و برگه‌ی دراز کاغذ از دستگاه بیرون می‌آید.


گاهیبا کمک مواد دیگری، کاغذهای بهتری ساخته می‌شود. برای این که کاغذ خیلی آبجذب نکند، مواد شیمیایی ویژه‌ای به آن می‌افزایند. برای تولید کاغذهایبسیار نرم و سفید، کاغذ را از لابه‌لای غلطک‌هایی می‌گذرانند که دمایبیش‌تری دارند و سطح آن را با مخلوطی از خاک چینی و آب ‌پوشانده‌اند.

 

برایاین که کاغذ محکم‌تر شود، به آن پنبه می‌افزایند. اگر بخواهند از کاغذ،دستمال کاغذی بسانزد، به آن نرم کننده می‌افزایند و با کمک مواد شیمیایی،میکروب‌های آن را از بین می‌برند.


در پایان کار، دستگاهی که به رایانهمجهز است، ضخامت کاغذ، مقدار آب و شمار سوراخ‌های احتمالی آن را بررسیمی‌کند. در صورتی که ضخامت در همه‌جا یکسان باشد، مقدار آب مناسب باشد وشمار سوراخ‌ها کم‌ باشد، کاغذ راهی بازار می‌شود.


بازیافت کاغذ


برایآماده کردن کاغذ هر روز به اندازه یک جنگل، درخت بریده می‌شود. اگر چه بهجای آن‌ها، درختان جدیدی کاشته می‌شوند، اما آن‌ها سریع رشد نمی‌کنند تاجای همه‌ی درختان بریده شده را پر کنند.

 

 به این دلیل، کاغذهای باطله رابازیافت می‌کنند. پس از گرد‌آوری کاغذهای باطله، جوهر روی آن‌ها را باکمک‌ مواد شیمیایی بر می‌دارند. سپس آن‌ها را با مواد شیمیایی و مقدارفراوان آب مخلوط می‌کنند. تا خمیر کاغذ به دست آید.

 

اکنون از این خمیرورقه‌های کاغذ ساخته می‌شوند. شما با مصرف درست کاغذ و جدا کردن کاغذهایباطله از آشغال‌ها، می‌توانید به حفظ جنگل‌‌ها کمک کنید.


کاغذ بسازید


بهکمک وسایل بسیار ساده‌ای می‌توانید در خانه کاغذ بسازید. برای این کار شمابه غربالی شبیه شکل‌ مقابل نیاز دارید. این غربال را می‌توانید با همکاریپدر و مادر خود بسازید. مقداری کاغذ باطله را ریز ریز کنید. تکه‌های کاغذرا تا 15 دقیقه در آب گرم بگذارید.

 

سپس به کمک قاشق‌، آن‌ها را با آبمخلوط کنید تا خمیر کاغذ آماده شود. اکنون به کمک غربال، آب اضافی خمیر رااز آن بگیرید.

 

سپس خمیر را به آرامی روی یک ورقه‌ی پلاستیک برگردانید وروی آن را با ورقه پلاستیکی دیگری بپوشانید. اکنون به کمک وردنه آب اضافیرا از کاغذ بیرون کنید و آن را در آفتاب بگذارید تا خوب خشک شود.


چینی‌هایباستان، به همین روش از پوست درخت توت کاغذ می‌ساختند. ایرانی‌ها کاغذسازی را از چینی‌ها آموختند و برای این که روی کاغذ بهتر بتوانند بنویسند،هر دو سطح آن را با نشاسته می‌پوشاندند.

 

 شما نیز می‌توانید به خمیر کاغذخود کمی نشاسته بزنید تا کاغذ بهتری داشته باشید. همچنین می‌توانید بانوآوری خود کاغذهای جالب‌تری بسازید. برای مثال، به خمیر کاغذ چند گلبرگاضافه کنید و اثر آن را بر کاغذ ساخت خود ببینید.

نظر خود را اضافه کنید.

0
  • هیچ نظری یافت نشد

حشره کش برقی

 

سفارش آگهی
گیره کوچک کننده بینی
کارت شارژ

عضویت خبرنامه

آخرین نظرات

مدیر - یک نظز اضافه کرد در 5 دلیل برتری اچ تی سی M8 بر ga... در مطالب سایت
قطعا HTC سرتر از گلکسیه شک نکنید
مدیر - یک نظز اضافه کرد در تست روانشناسی :شخصيت شناسي با ... در مطالب سایت
خیلییییییییییییی مسخره بود بعدشم برخلاف تصوربعضی ها اصلا رنگ سیاه به معنی عزاومرگ نیست بلکه معنی خوش...
مدیر - یک نظز اضافه کرد در ترمیم دائمی پارگی مینیسک مفصل ... در مطالب سایت
سلام ممنون بابت مطلب مفیدتون مادر من طبق آزمایشات و عکس های MRI بنا به تشخیص پزشک معالجشان دچار پارگ...
مدیر - یک نظز اضافه کرد در تست روانشناسی :شخصيت شناسي با ... در مطالب سایت
جالب بود