کنجکاو

سلامت

اضطراب شايعترين علت تپش قلب

يک متخصص قلب و عروق با اشاره به اين که افراد در حالت طبيعي متوجه ضربان قلب خود نمي‌شوند، گفت: هرگاه فرد اين ضربان را احساس کند حالت ناخوشايندي به وجود مي‌آيد که اصطلاحا تپش قلب نام دارد و در اکثر موارد به دليل اضطراب و يا فعاليتهاي شديد بدني مانند دويدن ايجاد مي‌شود و همواره نشان دهنده وجود بيماري قلبي نيست.

دکتر محمد جعفر محمودي عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت وگو با ايسنا منطقه علوم پزشکي تهران، از مسائل روحي و رواني به عنوان شايع‌ترين علت تپش قلب ياد کرد و اظهار داشت: به بيماريهاي قلبي که منجر به افزايش و يا کاهش ضربان قلب مي‌شوند، آريتمي يا بي‌نظمي قلبي گفته مي‌شود که اين اختلال نيز احساس تپش قلب را به وجود مي‌آورد.

 

دانشيار دانشگاه علوم پزشکي تهران با اشاره به اين که افراد با سطح دانش و فرهنگ بالاتر نسبت به سايرين تپش قلب بيشتري را احساس مي‌کنند، افزود: اين اختلال با حساسيت بيمار نسبت به قلب خود که هوشياري قلبي ناميده مي‌شود نيز رابطه مستقيم دارد.

 

اين متخصص قلب و عروق ادامه داد: تپش قلب در حالت درازکش و به خصوص وقتي فرد روي شانه چپ خوابيده باشد نيز مشاهده مي‌شود که هم مي‌تواند ناشي از اضطراب و هم به دليل هوشياري قلبي باشد.

 

وي با بيان اين که قلب تريبون ساير ارگانهاي بدن است و خيلي از اعضا بيماري خود را به وسيله ناراحتي‌هاي قلبي نشان مي‌دهند، خاطرنشان کرد: افرادي که دچار پرکاري غده تيروئيد هستند نيز با علائمي مانند گرگرفتگي و تعرق بيش از حد، قلبشان با سرعت و شدت بيشتري مي‌تپد و همچنين در پرولاپس(افتادگي) دريچه ميترال نيز تپش قلب نسبتا شايع است.

 

درمان تپش قلب از طريق درمان آريتمي احتمالي و حذف عامل به وجود آورنده‌ها امكانپذير است

 

دکتر محمودي ادامه داد: مراجعه به متخصصين قلب براي مشخص شدن عامل به وجود آورنده تپش قلب و حذف آن ضروري است و در صورتي که تپش قلب ريشه در مشکلات رواني داشته باشد مراجعه بيمار به روانپزشک و رسيدن به آرامش مفيد است و اگر بررسي‌ها وجود بيماري قلبي را نشان دهد، درمانهاي مربوط توسط متخصص انجام مي‌شود.

 

وي اظهار داشت: علائم تپش قلب به عامل به وجود آورنده آن بستگي دارد. به طور مثال در بيماري ريه که با تپش قلب همراه است پوست تيره مي‌شود و فرد بدن گرمي دارد و در اضطراب همراه با تپش، برافروختگي و رنگ پريدگي و در مواردي خشکي دهان وجود دارد.

 

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در پايان با اشاره به اثرات مفيد جسماني و روحي- رواني ورزش گفت: پياده روي به طور منظم براي مبتلايان به تپش قلب توصيه مي‌شود.

نظر خود را اضافه کنید.

0
  • هیچ نظری یافت نشد

حشره کش برقی

 

سفارش آگهی
گیره کوچک کننده بینی
کارت شارژ

عضویت خبرنامه

آخرین نظرات

مدیر - یک نظز اضافه کرد در ارایه لیست کامل وام‌های دانشجو... در مطالب سایت
با سلام خواستم بدونم چرا دانشگاه ما طبق بخشنامه وزرات علوم عمل نمیکنه ُمبلغ وام اعلام شده 375000 تو...
مدیر - یک نظز اضافه کرد در بوي بد دهان به كمك بيماران كبد... در مطالب سایت
سلام لطفا درباره ی کمک بوی دهان به بیماران کلیوی بیشتر توضیح بدهیدآیا از نظر علمی صحت دارد؟لطفا جواب...
مدیر - یک نظز اضافه کرد در با نقش ويتامين ها در بدن آشنا ... در مطالب سایت
دستِ گلتون درد نکنه منو از گرفتن یک منفی از معلم علوممون معاف کردید